Zgodnie z raportem Brazylijskiego Instytutu Imazon w ciągu ubiegłych dwóch lat aż 73% drewna sprowadzanego z brazylijskiego regionu Pará pochodziło z nielegalnych źródeł.
Pomimo złej sławy Pará, od niedawna istnieje możliwość importowania surowca z tego regionu bez narażania się na ryzyko.
Stało się to możliwe dzięki firmie Rondobel, która uzyskała w tym roku Weryfikację Legalności Pochodzenia (VLO), obejmującą tartak i obszar leśny o powierzchni 5 000 hektarów. Weryfikacji dokonała współpracująca z Rainforest Alliance brazylijska organizacja Imaflora. W realizacji projektu związanego z rozwojem handlu legalnym drewnem firmę Rondobel wspierała również organizacja TFT (The Forest Trust).
„Dotychczas przedsiębiorcy handlujący legalnym drewnem musieli mierzyć się z nieuczciwą konkurencją. Ogromne, różnorodne straty związane z nielegalną wycinką ponosiły przede wszystkim kraje, w których miała ona miejsce”, mówi Christian Sloth, dyrektor programu weryfikacji legalności Rainforest Alliance. Obecnie przedsiębiorcy muszą zacząć liczyć się ze wzrostem cen drewna tropikalnego oraz nowymi wymogami dotyczącymi legalnego drewna obowiązującymi w USA i wdrażanymi w UE.
Weryfikacja legalności jest dla firmy Rondobel zaledwie pierwszym krokiem. Wkrótce przedsiębiorstwo będzie starało się także o uzyskanie certyfikatu FSC dla swojej działalności leśnej.
www.nepcon.pl