Wood-Mizer wprowadza na rynek traki przeznaczone do wytwarzania różnorodnych produktów w segmencie drobnych prac tartacznych.
Niedawno firma Wood-Mizer przeprowadziła obszerne badanie: za pośrednictwem swoich przedstawicielstw w różnych krajach świata wyjaśniła, w jaki sposób kryzys wpłynął na przedsiębiorstwa tartaczne. Okazało się, że w najmniejszym stopniu ucierpiały małe firmy, które dokonują cięcia drewna na niedużych trakach Wood-Mizer: firmy te zareagowały elastycznie na sytuację i w trudnych warunkach zredukowały czas trwania zmian roboczych bądź też przekwalifikowały się na wytwarzanie innych produktów. Tylko nieliczni właściciele traków Wood-Mizer wycofali się z biznesu tartacznego, dokonując przy tym sprzedaży wyposażenia, które na rynku wtórnym jak i poprzednio cieszy się dużym popytem.
Dlatego też Wood-Mizer uważa, że nadszedł stosowny czas, aby wesprzeć swoich klientów – właścicieli w sektorze małego biznesu – i zaproponować im kilka nowych i/lub udoskonalonych maszyn tartacznych.
Pomysł pierwszy. Deski i belki.
Najprostszy i najbardziej skuteczny sposób przekształcenia kłody w deski lub belki to użycie traka taśmowego Wood-Mizer LT15. Posiada on bardzo prostą konstrukcję, jest praktycznie bezawaryjny, dobrze zachowuje geometrię przecierania. Głowica piłująca, posiadająca zdolność przecierania kłody o średnicy do 700 mm, instalowana jest na modularnym łożu. W celu zwiększenia długości przecierania należy po prostu dokładać [kolejne] sekcje łoża. Trak LT15 może być zasilany silnikiem wysokoprężnym, benzynowym lub elektrycznym. Oprócz tego jest on zaopatrzony w listwę elektroniczną i automatycznie dokonuje ustawienia wysokości głowicy piłującej.
Połączenie właściwości funkcjonalnych, wysokiej niezawodności, możliwości poddawania naprawom, jakości przecierania i niewysokiej ceny – to cechy wyróżniające trak LT15.
Obecnie został on wyposażony w nową opcję: na zamówienie ręczne podawanie głowicy piłującej może być zastąpione elektrycznym. Dana funkcja zmniejsza stopień zmęczenia operatora i pozytywnie wpływa na wydajność.
Pomysł drugi. Profilowana kłoda i strugane deski do budowy domów
Znakomita możliwość zwiększenia dodatkowej wartości belki, a nawet wejścia na rynek budowy drewnianych domów – to dostawka w postaci strugarki MP100, instalowanej na łożu LT15. Struganie wykonuje wał z czterema nożami napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 4KW. W standardowy komplet wchodzą noże proste o maksymalnej głębokości strugania 4mm, jednak aby uzyskać czystą powierzchnię zaleca się ustawiać jak najmniejszą głębokość strugania – 1-2 mm na przejście. Noże proste można wymieniać na noże kształtowe o głębokości strugania do 29 mm. W takim przypadku dla kolumn kształtowych najpierw tworzona jest baza, następnie belkę zaciska się w określonej pozycji na łożu i ten sam zestaw noży kształtowych podczas kilku przejść wykonuje wypukły i wgięty profil kolumny.
Tym, którzy już posiadają trak LT15, zaleca się dokupienie jedynie głowicy MP100 i jednego dodatkowego segmentu łoża.
Pomysł trzeci. Deski do wykonania tary i palety transportowe
Deski do wykonania tary to interesujący rodzaj produkcji, który może stać się dochodowym kierunkiem dla małego przedsiębiorstwa. Do produkcji palet Wood-Mizer stworzył trak HR100.
Głowica serii LT15 z silnikiem 7,5 KW jest w nim zamontowana nieruchomo, zaś kłoda do mechanizmu piłującego podawana jest na napędowym gumowym przenośniku taśmowym. Precyzję piłowania zwiększa się poprzez wysuwanie górnej rolki dociskowej, która w sposób trwały utrzymuje kłodę w bezpośredniej bliskości brzeszczotu. W odróżnieniu od [wyrobów] konkurentów nasz trak zdolny jest przecierać szeroką kłodę – o szerokości do 400 mm. Wysokość położenia brzeszczotu regulowana jest przy pomocy listwy elektronicznej, tzn. automatycznie. Oprócz tego głowica posiada funkcję nachylenia od 0 do 8 stopni, aby wykonywać przecieranie przy nachyleniu, co pozwala wytwarzać takie produkty jak gont, dachówka drewniana lub listwa ozdobna. Trak HR100 wyposażony jest w ręczne przenośniki wałkowe dla zwrotu niedopiłowanej kłody na przenośnik podający.
Tak więc Wood-Mizer proponuje nową serię maszyn dla małych tartaków: traki te generują zysk dzięki swojej elastyczności technologicznej i ekonomiczności, dzięki różnorodności produktów i przetwarzaniu drewna w pogłębionym stopniu. Technologia przecierania drewna wąskimi brzeszczotami taśmowymi pozwala – średnio – otrzymywać o jedną deskę więcej z każdej kłody: w tym przypadku, gdy tradycyjny trak wytwarza 0,43 m3 wyrobów z kłody o średnicy 610 mm i długości 3000 mm, trak Wood-Mizer produkuje 0,68 m3 desek (dane z produkcji). W trudnych warunkach ekonomicznych właśnie małe przedsiębiorstwa zdolne są uzyskiwać stabilny zysk, przeznaczając przy tym mniej zasobów naturalnych i energetycznych, a tym samym chroniąc środowisko naturalne.
www.woodmizer.pl