20-10-2010Pielęgnacja barwionych podłóg drewnianych
Podłogi drewniane mają różnorodne barwy i usłojenia, a ich uroda odzwierciedla naturalne piękno drewna. Wciąż jednak rośnie zapotrzebowanie na zupełnie nowe, niebanalne pomysły dotyczące ich wykończenia.Zwolennicy nowych trendów to nie tylko dekoratorzy czy projektanci wnętrz, ale też konsumenci, którzy remontując lub wykańczając mieszkanie coraz odważniej realizują swoje marzenia. Aby nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami odbiorców, producenci podłóg drewnianych wprowadzają nowe propozycje, charakteryzujące się z reguły jeszcze ciekawszą kolorystyką i zróżnicowaniem struktury powierzchni desek.
Jest to możliwe dzięki nowoczesnym bejcom oraz olejom, które nie tylko zabezpieczają powierzchnię podłóg przed zniszczeniem, ale dodatkowo ją barwią, umożliwiając zmianę koloru. Nowe propozycje mają coraz większą rzeszę sympatyków, którzy jednak nie zawsze wiedzą, jak jednocześnie profesjonalnie i łatwo można pielęgnować koloryzowane powierzchnie podłóg, przedłużając tym samym ich żywotność i piękno.
Codzienna pielęgnacja desek barwionychPrzy codziennej pielęgnacji barwionych posadzek z drewna wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jednakowych dla wszystkich podłóg drewnianych.
Największymi wrogami drewnianych podłóg są woda i piasek. Czystość podłogi u utrzymujemy poprzez zamiatanie, odkurzanie oraz okresowe przecieranie wilgotną - ale nie mokrą - szmatką.
Dla ochrony drewnianej podłogi przed niszczącym działaniem piasku i wody, a w zimie również soli, należy ułożyć maty ochronne przy wejściu do domu lub mieszkania. Cokoły, nogi oraz inne miejsca nacisku mebli na podłogę podklejamy filcem (nie wolno mocować ich przy pomocy gwoździ). Należy unikać chodzenia po podłodze w butach na szpilce.
Nie jest zalecane układanie deski podłogowej w pomieszczeniach narażonych na bezpośredni kontakt podłogi z wodą oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Podłogę pod fotelami biurowymi na kółkach zabezpieczamy ochronną matą podłogową, która zapobiega zniszczeniom.
W przypadku podłóg barwionych lakierowanych zalecany jest montaż na klej do podłoża. Ułatwi to ewentualną renowacje podłogi. Do codziennej pielęgnacji desek barwionych lakierowanych i olejowanych zalecane jest stosowanie odpowiednich środków np. z serii
Protektor i Protektor Natura. Pielęgnacja barwionych podłóg olejowanychCodzienna pielęgnacja podłóg barwionych nie różni się pod względem stosowanych środków pielęgnacyjnych i wykonywanych czynności od pielęgnacji desek niebarwionych.
W utrzymaniu czystości olejowanej powierzchni pomogą nam produkty z serii
Protektor Natura z oferty Barlinka, takie jak
Mydło podłogowe, Intensywny zmywacz i Olej pielęgnacyjny. Mydło podłogowe stosowane jest do czyszczenia olejowanych powierzchni drewnianych. Intensywny zmywacz usuwa różnego rodzaju zabrudzenia, m.in. tłuszcze, nikotynę oraz stare warstwy mydła podłogowego. Olej pielęgnacyjny odświeża i pielęgnuje drewno, jest zalecany jako pierwszy środek pielęgnacyjny dla fabrycznie pokrytych olejem podłóg drewnianych.
Usuwanie plam z powierzchni olejowanychUporczywe plamy z podłogi można usunąć Intensywnym zmywaczem z serii
Protektor Natura - należy rozlać go na plamy i pozostawić na pewien czas, a następnie przetrzeć miękką szmatką. Jeśli efekt za pierwszym razem nie będzie zadowalający – czynność należy powtórzyć. W przypadku tzw. plam kwaśnych należy wstępnie lekko przetrzeć podłogę drobnoziarnistym papierem ściernym (zalecana wielkość ziarna 180-250). Przeszlifowane miejsca należy pokryć
Olejem naprawczym, dostępnym
w ofercie Barlinka.
Konserwacja podłógPasta pielęgnacyjna to środek do konserwacji i zabezpieczenia olejowanych podłóg. Działa na podłogę odświeżająco, a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę powierzchni. Po jej użyciu podłoga wymaga okresowego (przez kilka godzin), wyłączenia z eksploatacji. Aby uzyskać bardzo matową powierzchnię posadzki, ostatnie polerowanie trzeba wykonać bawełnianą szmatką, nałożoną na wkładkę polerską.
Regeneracja i renowacja barwionych podłóg olejowanychOlej naprawczy jest stosowany jako środek pielęgnacyjny i odświeżający oraz do napraw punktowych (np. zadrapań). Jest on dostępny w wielu odcieniach – należy go dobrać w takim kolorze, w jakim fabrycznie była olejowana podłoga.
W ofercie Barlinka Oleje naprawcze dostępne są we wszystkich kolorach produkowanych desek.
Po latach użytkowania deskę barlinecką barwioną i olejowaną, można poddać szlifowaniu (ręcznemu bądź mechanicznemu). Do szlifowania mechanicznego zaleca się używanie szlifierek tarczowych. Najpierw należy usunąć uszkodzoną, wierzchnią warstwę deski (w zależności od głębokości uszkodzeń deska może podlegać nawet kilkukrotnemu szlifowaniu). Tak przygotowaną podłogę należy następnie odkurzyć, przemyć Intensywnym zmywaczem, nanieść Olej naprawczy w odpowiednim kolorze, pozostawić go do wsiąknięcia na około pół godziny, a następnie nadmiar oleju usunąć miękką i czystą szmatką.
Pielęgnacja barwionych podłóg lakierowanychBarwione podłogi lakierowane pielęgnujemy dokładnie tak samo jak wszystkie drewniane i lakierowane podłogi, tj. poprzez zamiatanie, odkurzanie oraz ścieranie wilgotną szmatką.
W przypadku wszystkich podłóg lakierowanych (również barwionych), możemy używać profesjonalnych środków czyszczących z serii Protektor.
Protektor Koncentrat to środek czyszczący, który dodajemy do wody. Dzięki swojemu składowi tworzy on dodatkową powłokę ochronną na powierzchni parkietu. Protektor Komplet jest preparatem do odtłuszczania i dokładnego czyszczenia powierzchni podłóg drewnianych. Jest to zasadowy detergent, skutecznie usuwający brud, trudne do usunięcia plamy i stare powłoki past.
Natomiast Protektor Blask to środek pielęgnacyjny do okresowej konserwacji. Zawiera żywice akrylowe, dzięki czemu przywraca podłodze dawny blask. Jest szczególnie zalecany do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Stosowany raz w tygodniu zwiększa odporność lakieru.
Dodatkowo - zastosowany na nową podłogę - uszczelnia łączenia desek.
Usuwanie plam z barwionych podłóg lakierowanych W trakcie użytkowania podłóg mogą się zdarzyć przypadkowe zabrudzenia. Warto wiedzieć, że powstałe plamy możemy łatwo usunąć, stosując ogólnie dostępne środki.
rodzaj plamy środek zmywającyasfalt - masło
sok, mleko, śmietana, piwo, wino, owoce - woda + płyn do mycia naczyń
czekolada, tłuszcz, olej, pasta do butów - benzyna ekstrakcyjna
smuga z obcasa, smoła - benzyna ekstrakcyjna
krew - zimna woda
ołówek, atrament - spirytus
Regeneracja i renowacja barwionej podłogi lakierowanej Do regeneracji drobnych zarysowań oraz wgnieceń lakierowanych desek barwionych służą mazaki koloryzujące, woski koloryzujące oraz lakiery koloryzujące. W przypadku zastosowania wosków i mazaków koloryzujących należy je zastosować bezpośrednio na uszkodzone miejsce. Natomiast lakierowanie lekko zużytych powierzchni deski należy przeprowadzić tylko w przypadku braku wyraźnych przetarć lakieru naniesionego fabrycznie.
Przed ponownym lakierowaniem należy dokonać próby na fragmencie deski pozostałym po montażu. Na początku należy odtłuścić podłogę, usuwając starannie wszelkie stosowane środki pielęgnacyjne. Następnie drobnoziarnistym papierem ściernym (granulacja 180-250) trzeba zmatowić całą powierzchnię (szlifując wyłącznie wzdłuż deski), w celu poprawy przyczepności pomiędzy starą a nową warstwą lakieru. Na koniec odkurzamy powierzchnię przeszlifowanej podłogi (przed naniesieniem nowej warstwy lakieru robimy próbę przyczepności na kawałku podłogi w miejscu mało widocznym). Lakier nanosimy zgodnie z zaleceniami producenta.
W przypadku głębokiego, pojedynczego zarysowania postępujemy analogicznie jak w przypadku wszystkich podłóg lakierowanych, wymieniając pojedynczą deskę, niezależnie od zastosowanego systemu montażu.
Renowacja lakierowanej podłogi barwionej, daje jednocześnie możliwość przeprowadzenia zmian. Po latach użytkowania deski barlineckiej, powierzchnię dekoracyjną można poddać szlifowaniu ręcznemu bądź mechanicznemu. Do szlifowania mechanicznego zaleca się używanie szlifierek tarczowych. Zeszlifowaniu powinna ulec warstwa lakieru wraz z zabarwioną warstwą wierzchnią deski.
W przypadku desek barwionych lakierowanych i dodatkowo szczotkowanych, po renowacji podłogi zostanie utracony efekt struktury drewna. Warstwa wierzchnia deski może podlegać kilkukrotnemu szlifowaniu w zależności od głębokości uszkodzeń powstałych w trakcie użytkowania podłogi. Na tak przygotowaną podłogę można nanieść lakier bezbarwny lub olej, zgodnie z zaleceniami producenta lub ponownie zabarwić podłogę na dowolny kolor, stosując odpowiednie
do tego środki.
Do lakierowania renowacyjnego lub regeneracyjnego zalecamy stosowanie lakierów poliuretanowych, zgodnie z instrukcją producenta lakieru.
www.barlinek.com.pl